با ما تماس بگیرید: 984134329500+
ما را دنبال کنید
چگونه بدون استفاده از یخچال، نوشیدنی های خود را خنک نگه داریم؟
۹ روش آسان برای خنک نگهداشتن نوشیدنی هایتان بدون نیاز به یخچال

چگونه بدون استفاده از یخچال، نوشیدنی های خود را خنک نگه داریم؟ (۹ روش آسان)

نوشته ی استیو راجکاسین کولینگ

کسب و کار ما به یخچال ها بسیار وابسته است، اما متاسفانه آنها همیشه در دسترس نیستند‌. ممکن است یخچال شما خراب شود و یا در طی یک سفر به یخچال دسترسی نداشته باشید. در هر صورت شما نیازمند آن هستید که نوشیدنی هایتان را خنک نگه دارید. 

در اینجا ۹ روش آسان برای خنک نگهداشتن نوشیدنی هایتان بدون نیاز به یخچال بیان شده است:

نوشیدنی هایتان را در آب نمک خنک غوطه ور سازید.

دور نوشیدنی هایتان یک پارچه ی مرطوب بپیچید.

نوشیدنی تان را در یک بطری عایق خلأ بریزید.

در شب نوشیدنی ها را بیرون نگهدارید.

از نوشیدنی ها در زیرزمین نگهداری کنید.

نوشیدنی ها را در ماشین لباس شویی بگذارید.

نوشیدنی هایتان را زیر خاک دفن کنید.

مقداری یخ در خنک کننده تان قرار دهید.

خنک کننده تان را عایق بندی کنید.

این مقاله شما را با زیر و بم روش های خنک کننده آشنا خواهد کرد. بیایید شروع کنیم:

فهرست مطالب:

نوشیدنی ها را در آب خنک غوطه ور کنید

دور نوشیدنی تان پارچه ی مرطوب بپیچید

از بطری عایق خلأ استفاده کنید

در شب بیرون قرار دهید

در انبار یا زیر زمین بگذارید

در ماشین لباس شویی قرار دهید

در قابلمه چدنی نگهدارید

نوشیدنی هایتان را دفن کنید

از خنک کننده استفاده کنید

از روزنامه استفاده کنید

از کرم منبسط کننده یا پلاستیک حباب دار برای بسته بندی استفاده کنید 

 

آب خنک 

احتمالا در صورتی که یخچال مناسبی نداشته باشید بهترین راه حفاظت از نوشیدنی تان غوطه ور ساختن آن درون آب خنک باشد.در دورانی که با کشتی های بزرگ سفر می کردند، در قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی؛ پیش از زمان سرو شام به یک افسر در کشتی، بطری های شراب را درون بشکه ها به داخل آب پرت می کردند تا خنک بماند. این روش مناسبی بود؛ هر چند زمانی که دمای آب دریا بالا بود، این روش چندان به کار نمی آمد و همچنین همیشه خطر از دست دادن بشکه ها وجود داشت. اما تا وقتی که درون یک قایق تفریحی بدون یخچال نیستید، لازم نیست نگران غرق شدن نوشیدنی هایتان در اعماق دریا باشید. یک کاسه آب خنک معمولی نیز می تواند همین کارایی را داشته باشد‌. اما اگر نمک در دسترس تان هست می توانید با افزودن آن به مقداری آب، از سرعت گرم شدن نوشیدنی تان بکاهید. شما تنها به مقدار کمی نمک نیاز دارید.چرا نمک منجر به خنک ماندن آب می شود؟ نمک به عنوان ترکیبی از سدیم و کلر در ترکیب با آب از مولکول های سازنده ی خود جدا می شود، که این فرایند نیازمند انرژی است. این انرژی از آب تامین می شود و باعث کاهش دمای آب می گردد.

نمونه ی شفافی از این پدیده را می توان در دماهای مختلف انجماد یخ ، برای آب شور و آب شیرین مشاهده کرد.  آب شور در ۲۸.۴ درجه ی فارنهایت (-۲ درجه سانتی گراد) منجمد می شود در حالیکه این دما برای آب شیرین ۳۲ درجه ی فارنهایت (۰ درجه ی سانتی گراد) است.

پارچه ی مرطوب 

از دورانی که یخچال یک کالای لوکس بود زیاد نمی گذرد. با این وجود در خانه هایی که یخچال وجود نداشت نیز خنک نگهداشتن کالاها امری ضروری بود. بسیاری از افراد توسط  پارچه های مربوط کالاهایشان را خنک نگه می داشتند.  

با این وجود، چرا پیچیدن یک لایه پارچه ی مربوط به دور نوشیدنی ها، منجر به خنک ماندنشان می شود؟ 

برای تبدیل مایع به گاز (تبخیر)، همان طور که هنگام تبخیر آب درون پارچه نیز رخ می دهد، انرژی مصرف می گردد. برای انجام این واکنش، ماده سراغ اولین منبع انرژی خواهد رفت. زمانی که دور یک بطری مایع، پارچه ای مرطوب پیچیده شود، پارچه برای از دست دادن رطوبتش از گرمای مایع به عنوان انرژی تبخیر استفاده خواهد کرد. این گرماگیری همان عاملی ست که مایع را خنک نگه می دارد. 

بطری عایق خلأ 

بطری های عایق خلأ روش بی نقصی برای خنک نگهداشتن نوشیدنی ها هستند. ‌ آن ها با  مصون ساختن مایع داخل بطری از دمای بیرونی، منجر به خنک ماندن نوشیدنی می شوند.برای بهره مندی هر چه بهتر از بطری های عایق خلأ، بهتر است پیش از ریختن نوشیدنی درون بطری از خنک بودن آن اطمینان حاصل نمایید. بنابراین پیشنهاد می کنم از یکی از روش های ذکر شده در این مقاله استفاده کنید تا نوشیدنی تان را به دمای خنک برسانید و سپس آن را درون بطری عایق خلأ بریزید.هر چند گزینه های متعددی موجود است، اما پیشنهاد من به شما بطری های کلاسیک عایق خلأ استنلی است.این بطری ها بسیار دیرپا بوده و قادر هستند هر مقدار از نوشیدنی را ، در هر مقدار دمای خنک و یا گرمی که می خواهید نگه دارند. معمولا یخچال خنک ترین مکانی است که میتوانید نوشیدنی هایتان را نگهداری کنید، اما اگر به هر دلیلی یخچالتان از دسترستان خارج شد، چند محل مناسب دیگر نیز وجود دارد که می توانند به فرایند خنک سازی ادامه دهند. 

در این جا به چند نمونه از بهترین گزینه ها اشاره می شود:

در شب بیرون قرار دهید 

این نیز یکی از روش هایی است که اجدادمان بعضی از ماه ها انجام می دادند. با توجه به اینکه با نزدیک شدن به شب، دمای هوا نیز خنک می شود, بنابراین می توانید نوشیدنی تان را بیرون قرار دهید و هنگام صبح، پیش از آن که آفتاب بتابد، به داخل بازگردانید. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که نوشیدنی ها را در برابر گرما عایق بندی کنید.برای این منظور راه های موثر زیادی وجود دارد. یکی از ساده ترینِ روش ها، قرار دادن نوشیدنی ها زیر پتو در سایه است. اگر پتوی تان مرطوب باشد، می توانید از مزایای تبخیر نیز بهره مند گردید. 

انبار یا زیرزمین

به دلیل اینکه گرما بالا می آید، خنک ترین جای منزل شما انبار و یا زیر زمین تان خواهد بود. تا زمانی که به نوشیدنی هایتان احتیاج ندارید، آنها را در انبار و یا زیرزمین نگهداری کنید. اگر قصد دارید در سفر، نوشیدنی هایتان را با خودتان ببرید بهتر است از یک خنک کننده ی عایق بندی شده استفاده نمایید.

ماشین لباس شویی

محل دیگری که می توانید نوشیدنی هایتان را خنک نگهدارید، ماشین لباس شویی است.  اگر درب لباسشویی را ببندید، قادر خواهید بود با بیرون نگهداشتن گرما، خنکی نوشیدنی تان را حفظ کنید. برای بهبود روند خنک سازی، می توانید چند قالب یخ داخل ماشین لباس شویی تان قرار دهید تا یقین حاصل کنید که دمای درون ماشین لباس شویی از دمای اتاق سرد تر است. زمانی که استفاده تان از ماشین به پایان رسید، می توانید با آغاز چرخه ی شستشو، آب را از درون محفظه به بیرون انتقال دهید.

قابلمه ی چدنی

شما همینطور می توانید برای خنک نگهداشتن نوشیدنی تان از قابلمه چدنی استفاده کنید. زیرا قابلمه ی چدنی یک عایق مناسبی است و می تواند هوای خنک را درون قابلمه به دام بیاندازد.لازم به تذکر است که این روش تنها زمانی جوابگو است که پیش از قرار دادن نوشیدنی ها درون قابلمه، قابلمه ی چدنی را خنک کرده باشید. بنابراین قابلمه ی چدنی را موقع شب در انبار و یا در بیرون از خانه قرار دهید تا دمای داخلی آن کاهش یابد. برای اطمینان بیش تر از روزنامه برای پوشاندن درز ها استفاده کنید.

دفن کردن 

در تمام طول سال، دمای زیر خاک به طور میانگین بین ۵۰ - ۶۰ درجه ثابت است. این ویژگی باعث می شود تا این محل، جایگاه مناسبی برای نگهداری از نوشیدنی ها باشد.برای پیشگیری از آلودگی های احتمالی، نوشیدنی هایتان را درون یک حوله قرار دهید. همچنین فراموش نکنید که جای دفن شده را علامت گذاری کنید، در غیر این صورت هیچ فایده ای برایتان نخواهد داشت اگر نتوانید نوشیدنی هایتان را پیدا کنید.

استفاده از خنک کننده

یکی از راه های قابل اطمینان برای رفع مشکل نداشتن یخچال، خرید یک خنک کننده و انباشتن آن از یخ است. این روش قطعاً سودمند است، اما شما با عایق کاری مناسب خنک کننده تان می توانید نوشیدنی هایتان را به مدت طولانی خنک نگهدارید. در این جا چند روش برای این منظور آورده شده است:

از روزنامه استفاده کنید

پیش از قرار دادن نوشیدنی هایتان درون خنک کننده، آن ها را درون یک روزنامه بپیچید تا عایق بندی بهتری داشته باشد. لازم است فضایی برای ورود هوا به درون خنک کننده باقی نگذارید، زیرا این موجب گرم شدن خنک کننده خواهد شد.در صورتیکه خنک کننده نداشته باشید می توانید از یک جعبه ی مقوایی و یا کیف چرمی(دوفل) استفاده کنید. لازم است برای آستر و لایه ی محافظ از مقداری روزنامه استفاده کنید و درب کیف خود را بسته نگهدارید.

کرم منبسط کننده و پلاستیک حباب دار ضربه گیر 

دو روش جانبی دیگر نیز برای بهبود عایق بندی خنک کننده وجود دارد. 

در اولین مورد توصیه می شود به درزهای موجود در درب کیفتان، کرم منبسط کننده تزریق کنید. 

در روش دوم شما می توانید از پلاستیک حباب دار ضربه گیر به عنوان آستر برای داخل کیفتان استفاده کنید. 

آب نمک.

مقداری یخ در بخش زیرین خنک کننده تان اگر با تعدادی بطری آب شور احاطه گردد، برای مدت بیشتری خنک خواهد ماند. همچنین شما می توانید نسبت به نیازتان، قالب های متنوعی از یخ خریداری نمایید _ برای مثال یخ هایی با قالب های مکعبی بزرگ دیر ذوب می شوند و یا تکه های کوچک یخ که بسیار سریع از بین می روند. اگر یخچال ندارید و در حال خرید یخ هستید، توصیه می شود قالب های بزرگی  را خریداری کنید تا حدودی خیالتان از بابت خنک ماندن نوشیدنی هایتان راحت باشد.

سخن آخر

علی رغم اینکه یخچال یک وسیله ی بسیار کاربردی در خنک نگه داشتن غذاها و نوشیدنی ها و حفظ مواد غذایی از آلودگی ها است، اما ممکن است همیشه در دسترس نباشد. خوشبختانه، با تعدادی از روش های سودمند می توانید بدون نیاز به یخچال، نوشیدنی های خود را خنک نگهدارید. تعدادی از این روش ها، مثل غوطه ور کردن نوشیدنی ها در آب و یا استفاده از روش تبخیر پارچه ی مرطوب، روش هایی قدیمی هستند که نسل های پیش از ما نیز از آنها بهره برده اند. سایر روش ها، همانند بطری های عایق خلأ و یا عایق بندی خنک کننده ها، روش های نوینی هستند که به ما کمک می کنند در صورت نبود یخچال نوشیدنی هایمان را خنک نگه داریم.


RTD (آماده برای نوشیدن)
آینده ی نوشابه های بدون الکل