با ما تماس بگیرید: 984134329500+
ما را دنبال کنید
نحوه نگهداری و تمیز کردن یخچال فریزر

یخچال فریزر را از منابع گرمایی نظیر بخاری، شوفاژ و... دور نگهدارید. این منابع گرمایی علاوه بر اسیب به بدنه بیرونی یخچال فریزر باعث می شوند که یخچال فریزر عملکرد مناسب را نداشته باشد و حتی در مواردی به موتور و کمپرسور نیز اسیب وارد شود. دیگر عامل محیطی که بر عملکرد یخچال فریزر تاثیر می گذارد نور مستقیم خورشید می باشد. نور خورشید باعث می شود که دمای داخلی یخچال فریزر بالا رود و راندمان کمپرسور کاهش یابد. دیگر تاثیر منابع گرمایی، افزایش مصرف انرژی می باشد که هزینه نگهداری را افزایش دهد.

داخل یخچال فریزر را با دستمال مرطوب و نرم و فاقد پرز تمیز نمایید. در اکثر موارد استفاده از مواد شیمیایی لازم نیست و می توانید از مواد شویند خانگی نظیر سرکه یا اب لیمو استفاده نمایید. در صورت نیاز به استفاده از مواد شوینده صنعتی، مواد شیمیایی پاک کننده مورد نظر را مستقیما بر روی سطح یخچال فریزر نپاشید و ماده شیمیایی را برای استفاده با اب رقیق نمایید. برای پاک کردن کافی است دستمال تمیز را به ماده شیمایی رقیق شده اغشته نموده و سطح مورد نظر را از الودگی پاک نمایید. سپس با یک دستمال تمیز مرطوب دیگر سطح مورد نظر را از باقیمانده احتمالی مواد شیمیایی پاک نمایید. برای پاک کردن گوشه ها و قسمتهای دور از دسترس می توانید از یک برس کوچک یا یک مسواک قدیمی استفاده نمایید. در هنگام نظافت به درز گیرها و شیشه ها توجه نمایید. در صورت مشاهده هرگونه الودگی می توانید از محلول جوش شیرین با اب استفاده نمایید. در هنگام چیدن محصولات در یخچال فریزر به ایجاد فضای مناسب برای گردش هوا دقت نمایید. محصولات را طوری در یخچال فریزر بچیند که هوا بتواند به تمام قسمتهای محصول برسد و محصولات شما یکنواخت  خنک شده و یخ بزنند. تعادل دمایی و دمای یکنواخت، زمان نگهداری محصولات در یخچال را افزایش می دهد. مواد غذایی و محصولات را در فصل تابستان در سایه قرار داده و پس از خنک شدن و کاهش دما در یخچال بچینید.

در هر بار چیدن محصول جدید، محصولات قبلی داخل یخچال را بررسی نمایید. در صورت پاره شدن بسته بندی یا ریختن مواد در داخل یخچال فریزر، مواد ریخته شده را خارج کرده و یخچال فریزر را نظافت مختصری انجام دهید تا باقیمانده محصولات از یخچال حذف گردد.


هفته ای یکبار اتصالات و سیم و کابل های یخچال را بررسی نمایید. هنگام جابجایی یخچال بهتر است محصولات را خارج نمایید و از جابجا یخچال در وقتی که پر از محصولات است، خودداری نمایید. در قسمت کمپرسور حتما فاصله ای برای جابجایی هوای گرم با هوای سرد در نظر بگیرید و یخچال فریزر را چسبیده به دیوار قرار ندهید. این امر علاوه بر افزایش عمر یخچال و کاهش مصرف انرژی، کیفیت نگهداری محصولات را نیز افزایش می دهد. در فصل زمستان بهتر است دمای یخچال فریزر را چند درجه ای کمتر نمایید. در قسمت پایین یخچال از پالت های چوبی یا مقوای ضخیم استفاده نمایید تا یخچال فریزر از سطح زمین فاصله داشته باشد تا بدین ترتیب سطح پائینی یخچال فریزر دچار پوسیدگی و زنگ ‌زدگی نشود.

در صورت عدم استفاده از یخچال فریزر یا خالی شده ان به صورت موقت بهتر است یخچال را از برق درآورید و فیوز برق ان را قطه نمایید. به‌هنگام جابجائی حتماً یخچال فریزر ا به‌صورت ایستاده حمل کنید، به‌طوری که قسمت موتور در پایین و قسمت رأس یخچال همیشه به‌ سمت بالا باشد. در بقیه مدل ها به نحوه حمل بر روی جعبه یخچال فریزر و نیز دفترچه راهنمای ان توجه نمایید.

از شیلنگ اب برای شستن یخچال فریزر استفاده نکنید و همیشه از دستمال نم دار و سپس خشک استفاده کنید. در هنگام نظافت حتما دقت نمایید برق دستگاه قطع شده باشد. به علت نوسانات برق و افزایش عمر کمپرسور و جلوگیری از اتفاقات غیر منتظره نظیر اتش سوزی در هنگام قطع و وصل برق حتما از محافظ برق استفاده نمایید و از اتصال مستقیم یخچال فریزر به پریز برق اجتناب نمایید. از وسایل نوک تیز نظیر چاقو یا پیچ گوشتی برای جدا کردن یا پاک کردن لکه ها یا اجسام باقیمانده بر روی بدنه داخلی و خارجی استفاده ننمایید. استفاده از این وسایل علاوه بر اسیب ظاهری به دستگاه، باعث می شود تبادل گرمایی بین فضای داخل و خارج یخچال فریزر اتفاق افتد و محصولات داخل یخچال فریزر به علت افزایش دمای داخل یخچال فریزر اسیب ببیند.

مواد را به صورت یکنواخت در داخل یخچال بچینید و از چیدن محصولات در یک طرف یخچال فریزر و به صورت غیر متقارن خودداری نمایید.کمپرسور و سیم های برق و محوطه موتور را با یک دستمال تمیز، سالی دوبار نظافت نمایید و گرد خاک را از روی انها پاک نمایید. پس از نظافت چند ساعتی درب یخچال فریزر را باز بگذارید تا اب یا مواد پاک کننده احتمالی باقی مانده بخار و خارج شود. این امر باعث میشود که بویی نیز در فضای یخچال فریزر نماند.

در صورت بروز هرگونه مشکل در عملکرد یخچال فریزر، از دستکاری و تعمیر خودسرانه اجتناب کنید. هرگونه تعمیر و دستکاری غیر مسولانه می تواند موجب خسارت بیشتر و در مواردی غیر قابل جبران شود. در صورت بروز مشکل یا ایراد در عملکرد یخچال فریزر نخست برق دستگاه را قطع نمایید. سپس با نمایندگی های خدمات پس از فروش شرکت زاگرس سرمای تبریز تماس بگیرید. پس از مشاوره و در صورت حل نشدن ایراد رخ داده، متخصصین مجرب شرکت زاگرس سرمای تبریز در اسرع وقت اقدام به رفع مشکل پیش امده به صورت حضوری خواهند نمود.

.برای بهبود عملکرد یخچال فریزر بهتر است کمپرسور تبادل هوایی بهتری با محیط داشته باشد و فاقد هرگونه گرد و غبار باشد. توجه نمایید درب یخچال فریزر در مواقع غیر لازم باز نباشد. این امر به ویژه در تابستان باعث می شود که شما بتوانید از حداکثر کارایی یخچال فریزر خود استفاده نمایید.

محصولات را طوری در یخچال بچینید که مشتریان بتوانند بدون باز کردن درب یخچال فریزر همه محصولات را مشاهده نمایند و قبل از باز کزدن یخچال فریر بتوانند محصولات مورد نیاز خود را انتخاب نمایند.


نوفراست ( بدون برفک) و دیفراست ( با برفک) در یخچال فریزر