با ما تماس بگیرید: 984134329500+
ما را دنبال کنید
تاریخچه و عملکرد یخچال و فریزر

اولین یخچال توسط ویلیام کولین در سال ۱۷۵۵ که یک پروفسور اسکاتلندی است اختراع شد.کولین با استفاده از پمپ خلا و ماده دی اتیل اتر نمونه اولیه خود را ساخت.

اجزای اصلی یک یخچال فریزر

پنج قسمت که جزو بخش های اصلی یک یخچال فریزر می باشندکه هیچ یخچال فریزری بدون یکی از این قسمت ها نمی تواند کار کند به ترتیب  شامل کمپرسور، کندانسور،  اوپراتور، ترموستات و گاز یخچال می باشد .

  • کمپرسور: کمپرسور یا موتور یخچال قلب دستگاه می باشد که معمولا یک پیستون می باشد که گاز را فشرده و در مدار به حرکت در می أورد. کمپرسور با فشار، گاز را فشرده می کند تا در بیرون یخچال گرمای خود را از دست بدهد.

  • کندانسور: کندانسور وظیفه دارد که تبدیل کردن بخار به مایع از طریق خنک کردن سیال را انجام دهد. گاز فریون که توسط کمپرسور فشرده می شود، در کندانسور خنک می شود و سپس به مایع تبدیل می گردد. در یخچال های صنعتی کندانسور معمولا در قسمت بالا قرار دارد که شبیه رادیاتور خودرو می باشد. کندانسور با شبکه هایی که دارد گرما یخچال را به محیط می دهد.

  • اوپراتور : اوپراتور کار سرما سازی را برای یخچال انجام می دهد . برای این کار یک سر اوپراتور به سر لوله ی مویی و سر دیگر آن به ساکشن موتور وصل می شود . هنگامی که ساکشن اتفاق می‌اُفتد با پایین آمدن سطح فشار در درون اوپراتور , مبرد جوش کرده و به آرامی با تبخیر از مایع به گاز تبدیل می شود . تبخیر صورت گرفته موجب می شود سرما ایجاد شود .


  • ترموستات : ترموستات با قطع و وصل کردن جریان برق در موتور یخچال سبب تعادل در دمای یخچال می شود . برای این کار در هنگامی که دمای یخچال افزایش می یابد , موتور یخچال با وصل شدن جریان برق به کار می افتد و سرما ایجاد می کند و درون یخچال سرد می شود . همچنین هنگامی که درون یخچال به حدی از سرما برسد که تنظیم شده است، جریان برق توسط ترموستات قطع می شود .

  • گازهای مصرفی : گاز مصرفی برای تبرید در ساخت یخچال های اولیه گاز آمونیاک بود . این گاز به دلیل عوارض بدی که برای انسان داشت و همچنین ترکیب شدگی اش با فلزات مس و آلومینیوم موجود در ساختار اجزای یخچال و همینطور انفجاری بودنش، به مرور با گاز فریون جایگزین شد . امروزه از گاز بی بوی فریون 12 استفاده می شود. این گاز در برخورد با رطوبت در فلزات خوردگی ایجاد نمی کند . ایراد گاز فریون این است که مقدار زیادی از آن باید استفاده شود و این موضوع باعث ضرر به لایه ی اوزون می شود . 

یخچال چگونه کار می کند?

تمام قسمت های معرفی شده در بالا در کارکرد یک یخچال تاثیر دارد. به طور کلی کارکرد یخچال بر اساس قانون دوم نیوتن و به صورت چرخه‌ ی ترمودینامیکی است (چرخه‌ ی ترمودینامیکی چرخه‌ ای بسته‌ است که در آن یک ماده‌ پس از قرارگیری در چندین فرآیند‌ به حالت اولیه ی خود بر می گردد.) . این چرخه در یخچال با ایجاد سرما از راه تبرید ایجاد می شود. در این سیستم مکانیکی، میل لنگی که در محفظه ی کمپرسور قرار دارد می چرخد . این چرخش باعث می شود پیستون همانند یک تلمبه عمل کند. با باز و بسته شدن سوپاپ ها،  گازی که در لوله ها و سیلندر قرار دارد به گردش در می آید . این گاز از لوله ی برگشت مکیده می شود و با فشار به لوله ی رفت وارد می شود . این کار چندین بار انجام می شود . در نتیجه ی این اعمال , گاز سرما ساز به صورت متناوب در حال حرکت خواهد بود و  سرماسازی اتفاق می افتد .

گازهای موجود در یخچال از موتور با لوله هایی خارج می شوند و با فشار زیادی به  کندانسور  وارد می شوند . این گاز ها سپس وارد فیلتر تصفیه ی گاز یا همان درایر می شوند . این گاز ها پس از اینکه سرد شدند , فیلتر می شوند و به درون لوله های خنک کننده (اوپراتور) وارد می شوند . در آخر , این گاز ها از لوله های دیگری به سمت موتور بر می گردند . این رویه به صورت مداوم ادامه دارد…

کارکرد فریزر نیز همانند یخچال است ولی ترموستات در فریزر برای دمای کم تری نسبت به یخچال تنظیم می شود . برای خنک سازی در فریزر های با قدرت بیشتر از ابزار هایی همچون کولر و پنکه ی مخصوص نیز استفاده می شود . این ابزار ها در درون فریزر قرار می گیرند . همه ی این کار ها انجام می شود تا منجمد سازی به خوبی صورت بگیرد .


نحوه نگهداری و تمیز کردن یخچال فریزر